Kao i kod automobila redovno održavanje uređaja za grijanje služi besprijekornom i učinkovitom radu sustava za grijanje. Samo uređaj, koji se optimalno održava može učinkovito iskoristiti gorivo i pomaže Vam pri uštedi novca.
Već tanki sloj čađi u prostoru za spaljivanje može dovesti do osjetnog povećanja potrošnje energije!
Ovdje smo pripremili pregled, kojim se opterećenjima uređaj za grijanje tijekom godine prosječno mora oduprijeti:
- - 8.000
- - sati rada
- - Zagrijavanje 40.000 litara vode
- - Uključivanje i isključivanje plamenika cca. 7.000 do 30.000 puta
Grijanje – održavanje
U održavanje se ubraja provjera i čišćenje svih komponenti sustava:
- - Plamenik
- - Kotao
- - Rezervoar
- - Provjera i podešavanje uređaja za regulaciju
- - Provjera kontrolnih funkcija ostali komponenti sustava kao što je to posuda za izjednačenje tlaka, sigurnosnih armatura, itd.
- - Ukoliko je potrebno i promjena potrošenih dijelova
Grijanje – vrijeme održavanja
Održavanje bi trebala obaviti jednom godišnje, po mogućnosti prije sezone grijanja, to znači u proljeće. Tako se osigurava besprijekoran rad uređaja za nadolazeći period grijanja.
Uređaj za grijanje – modeli
Za izračun veličine uređaja za grijanje koristi se nazivni toplinski kapacitet. Isti navodi koliko toplote grijanje u kilovatima u jednom satu može maksimalno pružiti.
Navedena toplina mora i kod najhladnijeg dana biti dovoljna za zagrijavanje. Preveliki uređaji za grijanje mogu pogoršati stupanj učinkovitosti zbog gubitka pri hlađenju. Individualni izračun potrebne količine toplote kao i izračun potrebnih radijatora je složen, pa je zbog toga stvar stručnjaka. Ovise o toplinskim standardima objekta, visini prostorije i navikama korištenja grijanja, ali također i o klimi. Rado ćemo Vas individualno savjetovati!
Uređaji za grijanje – sustav regulacije
Svakom sustavu za grijanje potreban je regulator, kako bi se uređaj mogao optimalno koristiti.
Isti se ugrubo može podijeliti u dvije grupe:
- - Regulacija za postupke tehnike kotla
- - Regulacija za postupke tehnike rada
Regulacija tehničkih radnji u kotlu odgovorna je za upravljanje svih postupaka, koji se odnose na plamenik i općenito sve što se tiče paljenja. Ista osigurava uredno funkcioniranje kotla za grijanje. Tehnički postupci znače kako se uređajem preko regulatora automatski upravlja i kako se toplota optimalno stavlja na raspolaganje. Modernim regulatorima korisnik može jednostavno rukovati, te pomažu pri uštedi troškova grijanja.
Uređaji za grijanje – trendovi u gradnji grijanja
Načelno se trendovi kod modernih uređaja za grijanje mogu ovako opisati:
Sve su učinkovitiji, manje opterećuju okoliš
i potrebno im je manje goriva i energije, nego što je to prije bio slučaj! Pored poboljšane učinkovitosti, sve više uređaja za grijanje ima inteligentne regulatore kao standardnu opremu. To se odnosi kako na nove gradnje tako i na sanaciju starih zgrada. No međutim ništa ne vrijedi moderni uređaj za grijanje u objektu, koji nije optimalno izoliran i u kojemu toplota - u pravom smislu riječi – izlazi kroz prozor. Takozvane pasivne kuće mogu se grijati skoro i bez grijanja. Klasični uređaj za grijanje, koji kao gorivo koriste lož ulje i plin, zahvaljujući tehnici ogrjevne moći, isto koriste vrlo efikasno, te su danas mnogo štedljiviji nego prije nekoliko godina.
Pored navedenog sve više se koriste alternativni uređaji (kao dodatak):
- - Kot
- - Kao na drvene pelete
- - Toplinske crpke
- - Solarni uređaji
Ostale informacije možete pogledati na stranicama grijanje.org