Trake bez opterećenja se na krov lijepe, vare ili učvršćuju mehanički, a one s opterećenjem je dovoljno samo zalijepiti jedne ispod druge.
Tehnike se u pravilu razlikuju u sljedećem:
- velikoplošno bitumensko varenje bez ljepila (polimer-bitumenske trake)
- velikoplošno ljepljenje poliuretanom (PIB) ili specijalnim ljepilima
- slobodno polaganje i ljepljenje traka jedne ispod druge otapalima ili varenje vrućim zrakom ili ljepljenje kontaktnim ljepilima. Kako krovne trake nemaju kontakt sa zrakom unutarnjeg prostora, vrsta uporabljenog materijala je relevantna. Gledano s ekološkog aspekta uporabljeni materijal predstavlja veliki nedostatak u odnosu na opeke, crijepove i drvo, koji se koriste za pokrivanje kosih krovova.
-
Kao investitor objekta, ekološki osvješteni, vodit ćete brigu da makar ne budu zastupljeni materijali na bazi PVC-a, jer PVC je i u proizvodnji i prilikom odlaganja vrlo problematičan. Pproizvođači PVC traka nude i preuzimanje vraćene robe, ali već i samo razdvajanje već zalijepljenih traka od podloge, što je zadaća vlasnika, predstavlja veliki problem. -
Ozelenjavanje krovaMnogo toga govori u prilog ozelenjavanju krova, malo argumenata je protiv. Najprije tipični prigovori:
- 1. Korijenje mi može uništiti krov!
- 2. Tako se skuplja vlaga koja će stalno kapati s krova!
- 3. Na mome krovu će se skupljati insekti, glodavci i tko zna što sve ne!
- 4. Kako će to uopće izgledati
-
5. Košta dodatno- ne donosi ništa!
Tome se može suprostaviti cijeli niz prednosti:
- Ozelenjavanje krova se općenito smatra uljepšavanjem optike krova.Čak se i protivnici osjećaju bolje kada očima ugledaju malu livadu na krovu. Pogled na zelenilo opušta, to zna svatko.
- Ozelenjavanje krova poboljšava mikroklimu, to znači smanjenje koncentracije prašine u zraku te se izjednačava i vlažnost zraka.
-
Ozelenjavanje krova zadržava oborinske vode koje bi inače morale ići u uređaj za pročišćavanje što je skupi postupak.
Umjesto toga zelene površine tu “destiliranu “ vodu vraćaju opet u atmosferu.
- Travnati krovovi smanjuju i brzine lokalnih vjetrova, jer inače vjetrovi između zgrada mogu često biti faktori smetnje.
- Predstavljaju izvanrednu ljetnu zaštitu od topline upravo za područje krovova.
-
Dobra zvučna izolacija
Zeleni krovovi ne uništavaju krovnu konstrukciju. Odlučujuća je stručna uzvedba, ali svi se slažu u jednom, dobro izvedeni ravni krov produžava vijek trajanja krovnog pokrova. Od presudnog je značenja drenaža.
Postoje različite mogućnosti izvedbe ozelenjavanja krova:
- jednoslojna izvedba s ilovačom/ škriljcem je najjednostavnija metoda. Granulat(nešto slično kao hidrokultura) predstavlja istovremeno i drenažu. Tu je toplinska izolacija lošija, te zato treba računati s tim da neće biti obilja zelenila sličnog livadi, koje nastaje nizom godina. Takve vrste se moraju đubriti i koštaju više.
- višeslojna izvedba s mineralnim drenažnim zasipavanjem: ova izvedba ima sustratni sloj (kao i prethodna), koji bilju daje sigurnu podlogu. Ovakve izvedbe se relativno lako održavaju jer se ne trebaju previše đubriti.
- višeslojni sustavi kao i toplinska izolacijska sustavna izvedba. Sustavne konstrukcije funkcioniraju s drenažom.
-
Nadalje treba voditi računa o sljedećem: - kod krovova s nagibom od 45 stupnjeva ozelenjavanje krova nema smisla
- konstrukcija krova mora biti adekvatna povećanju težine. Postoje varijante koje nisu teže od šljunčanog krova.
- brtvljenje krova mora biti izvedeno brižljivo i od otpornog materijala, jer su kasnije popravke vrlo zahtjevne. Moguće su bitumenske trake, trake od plastike i kaučuka.
- mora se uvući zaštitna traka za korjenje
- drenažni sloj mora biti prilagođen vrsti bilja i nagibu krova.
- Filterski sloj mora razdvajati drenažu i supstrat.<>/p> Svaki drugi grad zahtjeva ozelenjavanje krovova (plaćanje direktno ili indirektno, popust za plaćanje odvodnje), jer zeleni krov zadržava 10-20 % oborinskih voda te ih troši ili one isparavaju.